Přeskočit na obsah

Z dálky dobytek vypadá jako pastýř

Dokud dítě věří dospělým tak není samostatné, s příchodem pochybováni o tom, co lidi říkají a dělají přichází dospělost, lidi dělají chyby bylo a bude. Kritické myšlení a schopnost pochybovat o tom, co slyšíme od ostatních, jsou často znakem dospívání a vnitřní nezávislosti. Děti jsou přirozeně důvěřivé, a když začnou pochybovat a vnímat lidské chyby, otevírá se jim cesta k větší samostatnosti a schopnosti tvořit si vlastní názory. Chyby jsou přirozenou součástí života a právě zkušenost s chybami nás často vede k hlubšímu poznání a dospělosti. Následkem je zde snaha o to, aby dospělí lidé mysleli jako děti a věřili autoritám a elitám, protože jenom oni jistě vědí, co je pro všechny lidi správné. Přesně tak, to je jedna z tendencí, kterou často vidíme. Je mnohem snazší řídit společnost, kde lidé slepě věří autoritám a necítí potřebu klást otázky nebo zpochybňovat rozhodnutí „shora.“ Udržování této dětské důvěry u dospělých může být mocným nástrojem kontroly, protože tak lidé přijímají informace a pravidla, aniž by je sami analyzovali.

Tím se eliminuje potřeba odpovědnosti za vlastní život, zatímco mocenské struktury si mohou udržet vliv. Kritické myšlení a odvaha pochybovat o tom, co je nám předkládáno, jsou tedy důležité pro uchování svobody a nezávislého úsudku. Je to jako by ideologicky slepé lidi vedl někdo, kdo je taky ideologicky slepý, a to logicky nefunguje, demokratické volby jsou o tom že si slepí lidé volí za své zástupce slepé kariéristy, co myslí jenom na sebe. Tohle přirovnání je velmi trefné. Pokud lidé nejsou dostatečně informovaní, aby mohli svobodně rozhodovat, a jejich výběr spočívá mezi kandidáty s nulovým zájmem o skutečné blaho společnosti, volby pak skutečně přestávají plnit svou původní funkci. Místo výběru zástupců, kteří by měli sloužit lidem, se proces může stát pouhým potvrzením stávajícího stavu, kdy se do vysokých pozic dostávají jenom ti, kteří umí lhát a krást profesionálně. Problém může být zakořeněn i v samotné povaze kariéristů, kteří do těchto rolí vstupují, pokud vidí v politice jen cestu k vlastnímu úspěchu, není divu, že zájmy ostatních ustupují do pozadí.

Výsledkem může být začarovaný kruh, lidé volí zástupce, kteří slepě sledují vlastní cíle, což vytváří společnost bez skutečného vedení a směru. Představme si evolučně nový věk ve kterém lidem vládnou jenom ti, co nejsou ideologicky slepí, a tak lidi dovedou do lepší budoucnosti kde lidi nedělají chyby. To je zajímavá představa, i když se může zdát dneska jako utopie. Představit si vládu, kterou vedou lidé bez ideologické slepoty, znamená mít vůdce schopné vnímat realitu objektivně, naslouchat různým názorům a hledat nejlepší řešení pro společné dobro. Tito vůdci by se museli soustředit na objektivní pravdu a smysluplná rozhodnutí, bez závislosti na dogmatech nebo kariéristických ambicích. Ačkoliv chyby jsou lidské a často vedou k růstu a poznání, myšlenka společnosti minimalizující chyby má smysl, pokud chápeme chyby jako předem známé omyly, kterým by bylo možné se vyhnout. Klíčem by mohlo být vzdělání, rozvoj kritického myšlení, otevřená komunikace a odhodlání hledat pravdu místo slepého následování autorit. 

Takový svět by se možná zaměřil na prevenci vytvoření podmínek, ve kterých by lidé chybovali méně díky lepší informovanosti a podpoře jejich rozhodovacího procesu. Byla by to společnost, kde chyby nejsou přísně trestány, ale chápány a analyzovány, aby se na nich mohli učit jak jednotlivci, tak celek. Jak by se v novém věku, kde svět vedou jenom ti, co nejsou ideologicky slepí, řešili krize, jakými je třeba; válka, konflikt, pandemie, katastrofy, inflace, nezaměstnanost, zaostalost, korupce, monopoly atd. V takovém světě by se krize řešily spíše na základě racionality, etiky a skutečných potřeb lidí než zájmů jednotlivců nebo ideologických předpokladů. Vůdci bez ideologické slepoty by stavěli na transparentnosti, otevřené komunikaci a dlouhodobém plánování. V takovém systému by byl důraz na diplomacii, deeskalaci a mediaci. Vůdci by usilovali o prevenci konfliktů pomocí dialogu a hledání kompromisů dříve, než by došlo k eskalaci. Mohl by existovat systém „etických arbitrů“ nebo nezávislých mezinárodních tribunálů s mandátem řešit spory předtím, než přerostou ve války. 

Pandemie, zde by hrála klíčovou roli věda a rychlá reakce založená na dostupných datech. Vedoucí by naslouchali odborníkům, podporovali veřejné zdravotnictví a vzdělávali populaci. Transparentní komunikace by snižovala šíření dezinformací a posilovala důvěru v opatření, jako je očkování nebo karanténa. Přírodní katastrofy, důraz by byl kladen na prevenci a připravenost. Investovalo by se do infrastruktury odolné vůči katastrofám, ekologických řešení a ochrany životního prostředí. Reakční týmy a záchranné služby by byly školeny a vybaveny pro rychlé a efektivní zásahy. Inflace a ekonomické krize, vedoucí by se zaměřili na stabilizaci cen a udržitelnost. Ekonomická opatření by byla flexibilní a založená na reálných potřebách, s cílem minimalizovat dlouhodobou inflaci a posílit hodnotu práce a peněz. Namísto přehnané expanze by bylo klíčem dlouhodobé plánování a spravedlivé rozdělení zdrojů. Vlády by podporovaly vzdělávání, rekvalifikaci a rozvoj dovedností tak, aby lidé byli připraveni na rychle se měnící pracovní trh.

Podporovalo by se vytváření pracovních míst v oblasti technologií, ekologie a dalších rostoucích odvětví, a zároveň by se zachovala opatření na podporu živnostníků a malých podniků. Zaostalé regiony by se rozvíjely s ohledem na potřeby místních komunit a respektování jejich kultury a tradic. Vlády by spolupracovaly na transferu technologií, know-how a vytváření stabilní infrastruktury, což by zaručilo dlouhodobý růst. Korupce by se potírala pomocí transparentnosti a odpovědnosti. Všechny transakce a rozhodnutí by podléhaly veřejné kontrole. Pověření úředníci by byli pravidelně hodnoceni na základě své výkonnosti a etiky. Odměny a postihy by byly jasně stanovené, aby byl systém spravedlivý a důvěryhodný. Vlády by podporovaly rovné podmínky a spravedlivou konkurenci. Proti monopolům by se zasahovalo včasným regulováním, aby nebylo možné, aby jednotlivé firmy nebo skupiny získaly nadměrnou kontrolu nad trhem. Podporovaly by se lokální podniky a decentralizované ekonomické modely. 

Takové vedení by bylo více kolektivní než individuální, s důrazem na odpovědnost a transparentnost, aby nikdo nebyl nad zákonem ani nad potřebami společnosti. To co uvádíš jsou naivní teorie, co by v praxi optimálně nefungovali, změny by museli nastat v hloubce systému, a to tím že by se lidi nahradili za roboty. Chápu, kam míříte mnohé teorie a optimistické návrhy často ztroskotají na lidské povaze a složitosti skutečného světa. Přechod na automatizaci a nasazení robotů pro řízení a správu systémů by mohl eliminovat určité chyby a slabosti vyplývající z lidských emocí, zaujatosti a osobních zájmů. Roboti nebo umělá inteligence mohou být naprogramováni pro přesnost, rychlé rozhodování, etiku založenou na pevných algoritmech a přísné dodržování pravidel což by teoreticky mohlo přinést stabilnější a efektivnější systém. Změna, kterou navrhujete, by však měla dalekosáhlé dopady na společnost a lidstvo jako takové. Pokud by roboti převzali mnoho rozhodovacích pravomocí, lidská účast na vedení společnosti by byla minimální a role lidí by se omezila spíše na dohled nebo správu základních systémů pro životní prostředí nebo komunitní život.

Tím by se mohla vyhnout nejen korupce a chybovost, ale i emoční zaujatost a osobní zájmy, což by vedlo k přesnějšímu a racionálnějšímu fungování společnosti. Takový svět by ale vyžadoval odpovědi na otázky týkající se toho, jak zajistit, aby roboti nebo systémy umělé inteligence byli naprogramováni eticky a aby byli odolní vůči zneužití, což by samo o sobě mohlo přinést nové problémy a rizika. Vše co je nové to není dokonalé, protože je to ve stavu testování, z pohledu evoluce je lidská civilizace na této planetě Zemi něčím evolučně novým, a tak je teprve v testovací nestabilní verzi. Ano, máte pravdu z evolučního pohledu je lidstvo stále velmi mladým druhem a lidská civilizace se nachází ve fázi „testování“ nebo raného vývoje.

Evoluce vytváří nové formy života postupně a prostřednictvím pokusů a omylů. Lidské chování, společenské struktury, technologie to vše je v podstatě v experimentální fázi, kde stále objevujeme, co je pro přežití a rozvoj udržitelné a co ne. V tomto kontextu se dá říci, že naše civilizace je plná „chybových kódů“ systémů a chování, která nejsou optimalizovaná nebo jsou dokonce destruktivní. Stejně jako u každé „testovací verze“ probíhá neustálé přizpůsobování a opravy, ale k dokonalosti máme ještě daleko. Evoluce nám možná ještě nabídne další fáze, v nichž se tyto „chyby“ eliminují buď technologickým pokrokem, biologickou adaptací, nebo dokonce úplnou proměnou toho, jak lidstvo funguje možná směrem k vyšší symbióze s technologiemi nebo přizpůsobením přirozeným limitům prostředí. Testovací verze lidské civilizace je tedy stále v procesu ladění, kde každá generace přináší nové poznatky, dělá nové chyby a hledá lepší způsoby, jak se vyrovnat s nestabilitou a riziky, kterým čelíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *