Přeskočit na obsah

Velký bratr bude o vás vše vědět

Se vznikem telefonu logicky došlo k tomu že lidi začali tento přístroj používat na telefonování, první telefony byli veliké a používali je jenom armády nebo byrokrati, taky zde byli i spojovatelky co hovory přepojovali v centrálách nebo na poště. Evolučně lze za první pokus o telefonování označit morseovku, hodně se tento systém využíval u námořní dopravy a za války. První telefon který byl moderní byl telefon co měl vytáčecí číselník tím zde už nebyla potřeba spojovatelka hovorů, potom se vytáčecí číselník nahradil za číselnou klávesnici a byl zde i černobílý malý displej.

Další vývojovou verzí byli telefony zabudované do automobilu, zde nevadila tolik veliká spotřeba elektřiny a veliká velikost telefonu. Potom přišli mobilní telefony co měli sluchátko na krouceném kabelu, tím začal nový věk mobilních telefonů které měli nejprve černobílí malý displej a potom měli barevný displej a vešli se do kapsy, poslední verzí jsou chytré telefony s operačním systémem na které je možné nainstalovat mnoho programů a tyto telefony umí i fotografovat a natáčet video. V současnosti hloupé telefony co mají ještě klávesnici používají už jenom staří lidé co se nechtějí učit tomu jak používat chytrý telefon.

Statisticky se zjistilo to že chytré telefony se minimálně používají na telefonování a více se používají na mnohé jiné, s telefonováním je mnoho problémů obzvláště ve škole a na schůzi, řešení vidím v tom že lidi dostanou do hlavy napojení na internet a tak budou moci telefonovat i když jsou ve škole nebo na schůzi, otázkou je jaký to bude mít vliv na civilizaci a mozek člověka? Představte si že spíte a do vašeho snu vám někdo zatelefonuje a vy se tak ve snu spojíte s jiným člověkem protože nebude možné už telefon vypnout ani ve spánku.

Samozřejmě že se budou všechny hovory globálně monitorovat a tím se soukromí lidí stane jenom iluzí, veškerá propaganda a rekalma bude už cílená přímo na vaši současnou situaci a velký bratr bude o vás vše vědět od narození do smrti. Historie telefonování je fascinující cesta technologického pokroku a sociálních změn. S vznikem telefonu, začala nová éra komunikace. První telefony byly objemné a složité, využívané převážně armádou, vládními úředníky a velkými firmami. Telefonní ústředny s manuálními spojovatelkami byly nezbytné, aby hovor mohl být přepojen na správné místo.

Morseova abeceda, byla předchůdcem telefonu a hrála klíčovou roli v komunikaci, zejména v námořní dopravě a vojenských operacích. První moderní telefony s vytáčecím číselníkem odstranily potřebu spojovatelek pro přímé volání. Tyto telefony byly postupně nahrazeny telefony s tlačítkovou klávesnicí a malým černobílým displejem. S dalším pokrokem vznikly telefony zabudované do automobilů, které byly velké a energeticky náročné, ale umožňovaly mobilní komunikaci. 

První skutečně mobilní telefony, měly sluchátko na krouceném kabelu a malý černobílý displej. S dalším vývojem se telefony zmenšily, získaly barevné displeje a staly se kapesními zařízeními. Moderní chytré telefony, vybavené operačními systémy jako Android nebo iOS, umožňují instalaci různých aplikací a nabízejí funkce jako fotografování a natáčení videí. Dnes se chytré telefony používají mnohem více na jiné činnosti než na telefonování, například na psaní zpráv, surfování po internetu, sociální sítě nebo hraní her.

To představuje nové výzvy, zejména ve školách a na schůzích, kde mohou rušit. Budoucnost může přinést ještě více radikální změny. Představa, že lidé budou mít napojení na internet přímo v mozku, otevírá mnoho otázek. Taková technologie by umožňovala komunikaci i během spánku, což by mohlo vést k úplnému ztrátě soukromí a neustálému monitorování všech hovorů.

Propaganda a reklama by mohly být zacíleny přímo na jednotlivce v reálném čase, což by dramaticky změnilo fungování společnosti. Tento scénář vyvolává mnoho etických a psychologických otázek. Jaký bude mít vliv na lidský mozek a civilizaci, pokud budeme stále online, i ve spánku? Jak se změní naše vnímání soukromí a svobody? Tyto otázky zatím nemají jasné odpovědi, ale určitě budou předmětem intenzivní debaty v nadcházejících letech.