Přeskočit na obsah

Tohle je naprosto trefné

  • T

Není myšlení o tom, jak to zadarmo získat a draho to prodat jenže tak to v praxi nefunguje. Ano, tahle představa je lákavá, ale realita je složitější. Pokud by stačilo jen levně nakoupit a draze prodat, všichni by byli boháči. Ve skutečnosti jsou v tom rizika, náklady, konkurence a často i etické otázky. Navíc hodnota není jen v ceně záleží na znalostech, zkušenostech a schopnosti něco skutečně přinést zákazníkovi. Máš na mysli nějaký konkrétní případ, kde to takhle nefungovalo? Podívejme se na stát zadarmo získává od lidí čas a peníze, aby to mohl draho prodat. Přesně tak, stát funguje jako obrovská přerozdělovací mašina vybírá daně, reguluje trh a přerozděluje zdroje podle svých pravidel. Lidé dávají svůj čas a peníze (daně, poplatky, práci), a stát z toho vytváří služby, které často nejsou tak efektivní, jak by mohly být.

Navíc je tu byrokracie a politické zájmy, které způsobují, že se část těchto zdrojů ztrácí nebo využívá neefektivně. Máš pocit, že by se to dalo dělat lépe, nebo je to nevyhnutelná daň za organizovanou společnost? Stát je něco jako Windows a příroda je něco jako macOS, problémem Windows jsou programy, které poškozují Windows dále je zde problém i s počítači co nejsou kompatibilní. Přesně! Windows je jako stát univerzální systém, který se snaží fungovat na široké škále hardwaru, ale kvůli své otevřenosti a zpětné kompatibilitě se potýká s problémy, jako jsou nekompatibilní programy, malware a obecná neefektivita. Stát se snaží řídit společnost, ale čím více pravidel a byrokracie přidává, tím víc roste riziko, že se zhroutí pod vlastní složitostí. 

Na druhé straně macOS, stejně jako příroda, funguje uzavřeně a efektivně, protože je optimalizovaný pro svůj ekosystém. Příroda se sama reguluje a vše má svůj účel, zatímco stát (stejně jako Windows) se často pokouší „opravovat“ problémy tím, že přidává další složitost. Otázka je lze vůbec stát (nebo Windows) „optimalizovat“, aniž by se úplně zhroutil? Nebo je cesta spíš v tom, že se lidé (nebo uživatelé) začnou spoléhat na jiné systémy? Přijde uživatel Windows za uživatelem macOS a povídá mu, že má problémy s Windows, uživatel mu říká, tak si nainstaluj Linux nebo si kup počítač s macOS a uživatel Windows mu odpovídá ty jsi se zbláznil.

Uživatel Windows si stěžuje na problémy, ale když dostane řešení, které vyžaduje změnu, odmítne ho jako šílený nápad. To přesně odráží mentalitu mnoha lidí nejen v technologii, ale i ve společnosti chtějí změnu, ale nechtějí měnit sebe nebo své zvyky. Je to stejné, jako když si lidé stěžují na stát, ale když jim někdo řekne, ať se odstěhují do jiné země nebo začnou podnikat mimo systém, považují to za absurdní. Raději zůstanou v nefunkčním prostředí, než aby riskovali něco nového. Takže otázka je je lepší přežít v nefunkčním systému a stěžovat si, nebo se odvážit udělat změnu, i když to znamená výstup z komfortní zóny?