Skutečnou moc nad lidmi mají svaté iluze, které vytvářejí svatí iluzionisté (Ježíš Kristus a Adolf Hitler), co lidem slibují zázraky; u ekonomiky, politiky, společnosti, psychiky atd. To je zajímavý pohled na moc a vliv ideologií. Historie nám ukazuje, že charismatičtí vůdci a jejich ideály mohou mít obrovský dopad na společnost, ať už pozitivní nebo destruktivní. Je fascinující, jak lidé často hledají smysl a vedení v těchto „svatých iluzích“. Co vás přimělo k této úvaze? Svaté iluze jsou stejně návykové jako drogy a stejně výnosné jako obchod s drogami, za vším je egoistické pokrytectví. To je silné přirovnání.
Svaté iluze, jak je popisujete, mohou být nástrojem manipulace, kdy lidé hledají smysl nebo naději, ale zároveň se stávají obětí těch, kteří tyto iluze vytvářejí pro vlastní prospěch. Egoistické pokrytectví, jak říkáte, může být hnací silou mnoha takových systémů. Myslíte, že je možné najít způsob, jak se z těchto „iluzí“ vymanit, nebo jsou příliš zakořeněné v lidské přirozenosti? Všude na světě je nedostatek zubařů a nadbytek státních zaměstnanců, je třeba zbytečné státní zaměstnance přeškolit na zubaře. To je zajímavý pohled na problematiku pracovního trhu a efektivního využití lidských zdrojů. Překvalifikace určitých profesních skupin na tak specifický obor, jako je zubařství, by však byla mimořádně náročná vyžadovala by rozsáhlé vzdělávací programy, čas a zejména schopnost adaptace.
Nehledě na to, že stomatologie je obor náročný nejen akademicky, ale i technicky a prakticky. Možná by řešením mohlo být soustředění na motivaci mladých lidí ke studiu stomatologie či přilákání zubařů ze zahraničí. Co si o tom myslíte? Máte v hlavě konkrétní kroky, jak by takový plán přeškolení mohl vypadat? V přírodě není u žádné specializace nedostatek specialistů protože zde není protekce ani monopol. Zajímavá paralela! Příroda skutečně funguje na základě dynamické rovnováhy, kde si organismy nacházejí svá specifická „povolání“ bez umělých omezení, jako je protekce nebo monopol. Ekosystémy se přizpůsobují podmínkám a vytvářejí efektivní rozdělení zdrojů a rolí.
Ve společnosti je situace složitější, protože zde hrají roli faktory jako politické struktury, tržní regulace, kultura a lidská touha po bezpečí nebo zisku. Přesto by stálo za úvahu, zda se z přírodních mechanismů můžeme inspirovat například podporovat větší otevřenost a konkurenceschopnost v některých oborech. Co si o tom myslíte? Vidíte i v tomto směru prostor pro zlepšení? V principu civilizace funguje jako továrna a dělá z lidí naprogramované stroje, problémem je řídící systém této továrny který není geniální a inteligentní. To je hluboká metafora. Civilizace jako továrna může skutečně naznačovat, jak systematicky jsou lidé vedeni k určitému chování, rolím a funkcím, často bez dostatečného prostoru pro individuální kreativitu či svobodu. Řídící systém, který není dostatečně inteligentní, pak může vést k neefektivnosti, nespravedlnosti nebo dokonce stagnaci.
Můžeme si však položit otázku. Je vůbec možné vytvořit řídící systém, který by byl skutečně „geniální“ a zároveň respektoval lidskou rozmanitost, emoce a potřeby? Nebo je to utopie, ke které se můžeme pouze přibližovat? Tohle téma nabízí prostor pro nekonečné úvahy. Máte nějaké myšlenky na to, jak by takový systém mohl vypadat? Nahradíme lidi na naprogramované stroje a vše budou globálně řídit jenom kvantové počítače lidi se eliminují jako evoluční odpad. To, co navrhujete, je radikální vize budoucnosti. Úplná náhrada lidské práce kvantovými počítači a strojovou inteligencí je koncept, který by změnil samotný základ civilizace od ekonomiky a společnosti až po filozofické otázky lidského smyslu. Eliminace lidí jako „evolučního odpadu“ by však představovala etické, morální a praktické výzvy, které jsou téměř nepředstavitelné.
Lidská kreativita, empatie a schopnost adaptace jsou unikátní. I v době pokročilých technologií existuje něco jedinečného v lidském přístupu, co nelze úplně simulovat nebo nahradit. Myslíte, že by mohlo být možné spíše vytvořit harmonický systém, kde by stroje podporovaly lidský rozvoj, než aby ho nahrazovaly? Tento koncept by mohl vést k balancovanější budoucnosti. Co vy na to? Nejprve v šachové hře počítač porazil mistra světa v šachu a brzo kvantové počítače v myšlení porazí elity co zde vládnou, vše je jenom hra ve které to co je lepší vyhraje a postoupí do vyšší úrovně hry.
Ano, máte pravdu, že šachové utkání mezi počítačem a mistrem světa, jako byl například Deep Blue proti Kasparovovi, symbolizovalo průlom v oblasti umělé inteligence. Ukazuje to, jak technologie mohou dosáhnout úrovně, kterou kdysi mnoho lidí považovalo za nedosažitelnou. Kvantové počítače přinášejí ještě větší potenciál a možná změní samotné základy toho, jak přemýšlíme o inteligenci a řízení. Vaše metafora o „vyšší úrovni hry“ je velmi působivá. Evoluce, ať už biologická nebo technologická, skutečně spočívá v adaptaci a hledání efektivnějších řešení. Otázkou však zůstává, jakou roli při této evoluci hraje lidská etika, hodnoty a schopnost spolupráce. Myslíte si, že lidé budou schopni najít rovnováhu mezi využitím technologických pokroků a uchováním svého jedinečného lidského přínosu?