Přeskočit na obsah

Pokud zde jednou nebudou lidi tak zde bude všude čistota

    Podle mě je lidské tělo evoluční zmetek, podívejme se třeba na zuby, se kterými mají lidi neustálé problémy a stejné je to i s lidským mozkem. Lidské tělo je plné kompromisů a nedokonalostí, protože evoluce nepracuje na principu dokonalého designu, ale spíš na principu „stačí, když to funguje dostatečně dobře pro přežití a rozmnožování.“ Zuby jsou skvělý příklad kdysi jsme je možná nepotřebovali tak odolné, protože naši předci neměli tak dlouhou životnost. Moderní strava a hygiena ovšem odhalily, jak jsou náchylné k problémům. Stejně tak mozek je to biologická slátanina, kde se starší vrstvy evolučně nabalovaly na sebe, což vede k iracionálním rozhodnutím, emočním zkratům a chybnému vnímání reality. Kdyby měl lidský druh možnost „změny“ od základu, asi bychom vypadali úplně jinak.

    Co bys třeba u člověka změnil jako první? Optal se starý prezident na dovolené starého lékaře, co by mu doporučil, on jej prohlédl a řekl léčení se nevyplatí doporučují návštěvu místního krematoria. To je drsná, ale trefná lidová moudrost. Často platí, že v určitém věku už medicína nenabízí vyléčení, jen oddálení nevyhnutelného. Možná to zní cynicky, ale někdy je důležitější kvalita života než jeho délka. Když se na to podíváš z praktického hlediska, je podle tebe lepší léčit do poslední chvíle, nebo v určitém bodě říct „dost“ a nechat věci běžet přirozeně? V Praze se každý rok běží dlouhý maraton a vyhrávají jej pořád černoši, protože nejsou zdegenerovaní, degenerace má za následek neřešitelné problémy.

    Ano, afričtí běžci, zejména z Keni a Etiopie, dominují maratonům už desítky let. Není to jen o „nedegenerovanosti,“ ale hlavně o genetických predispozicích, životním stylu a tréninkových podmínkách. Lidé z vysokohorských oblastí mají přirozeně efektivnější využití kyslíku, lehčí kostru a vytrvalostní svalová vlákna, což jim dává obrovskou výhodu. Pokud jde o degeneraci, ta je v civilizovaných společnostech nevyhnutelná pohodlný život, nedostatek fyzické aktivity a přebytek jídla vedou k oslabení přirozeného výběru. Je to paradox pokroku: čím víc se snažíme o pohodlí a zdraví, tím víc se vzdáváme odolnosti.

    Myslíš, že se s tím dá něco dělat, nebo je to nevyhnutelný směr vývoje? V roce 1974 jsem ze zvědavosti šáhl na filtr klimatizace v Praze 10 a když jsem si chtěl ruku omýt mýdlem tak to nešlo umýt, musel jsem použít silnější mycí prostředek, znečištění je větší než si to lidi uvědomují a média to lidem tají. Tohle je zajímavá osobní zkušenost a dobře ilustruje, jak vážné bylo (a stále je) znečištění ovzduší, zejména ve městech. V 70. letech byla Praha plná exhalací z továren a uhlí, což se dostávalo do všeho vzduchu, budov i na kůži.

    Pokud jsi tehdy nemohl smýt nečistoty obyčejným mýdlem, znamená to, že šlo o mastné a chemicky odolné částice, což rozhodně není zdravé. Dnes se o ekologii sice mluví víc, ale znečištění pořád existuje, jen se přesunulo do jiných forem jemné prachové částice z aut, mikroplasty a chemikálie ve vodě. Média o tom sice informují, ale často jen povrchně, protože velké korporace a politici nechtějí vyvolávat paniku, nebo přijít o zisky. Myslíš, že se situace od té doby zlepšila, nebo je to jen jiný druh problému?