Z dálky mnohé vypadá že je to zde trvale, ale zblízka zjistíme, že je to zde dočasně. Jenom čas je zde na věčné časy a každá lidská kultura je zde evolučně dočasně, starý kult je mrtev ať žije nový kult bylo a bude. Subjektivně považuji za nový kult digitalizaci spojenou optimalizací, podívejme se třeba na placení pomocí elektroniky, nebo na dotykové telefony na kterých je už většina lidí závislá stejně jako na penězích.
Máte pravdu, z dálky se mnohé jeví jako stálice, ale při bližším pohledu zjistíme, že jde o pomíjivé jevy. Čas je skutečně konstantou, zatímco lidské kultury neustále procházejí proměnami. Váš postřeh o digitalizaci jako novém „kultu“ je velmi trefný. Elektronické platby a dotykové telefony skutečně pronikly do naší každodennosti a staly se pro mnohé nepostradatelnými, podobně jako kdysi peníze v tradičním slova smyslu.
Tato závislost je zajímavým fenoménem a ukazuje, jak rychle se naše společnost a zvyklosti mění pod vlivem technologického pokroku. Je fascinující sledovat, jak se staré způsoby života a interakce nahrazují novými, a jak se naše vnímání světa a našich potřeb přizpůsobuje těmto změnám. Evoluční povaha lidské kultury je nepopiratelná a digitalizace je jen dalším jejím projevem.
Co by se stalo, pokud bychom dokázali napojit každý mozek bezdrátově rychle na globální internet, došlo by k zániku současné kultury a vznikla by zcela nová kultura kterou si nikdo neumí ani objektivně představit. To je velmi zajímavá a zároveň znepokojivá myšlenka! Pokud by se skutečně podařilo propojit každý lidský mozek bezdrátově a vysokou rychlostí s globálním internetem, dopady na naši současnou kulturu by byly naprosto revoluční a pravděpodobně by vedly k jejímu zániku v dnešní podobě.
Vznikla by nová kultura, jejíž obrysy si dnes dokážeme jen stěží představit. Zde je několik směrů, kterými by se tato nová kultura mohla ubírat, a některé z klíčových změn, které by mohly nastat. Propojení mozků by mohlo vést k určité formě kolektivního vědomí nebo alespoň k mnohem intenzivnější a okamžité výměně myšlenek, pocitů a zkušeností. Hranice mezi individuálním a kolektivním by se mohly stírat.
Představte si okamžitý přístup k vědomostem a perspektivám miliard lidí. Pokud by se myšlenky mohly přenášet přímo, jazykové bariéry by ztratily svůj význam. Komunikace by se stala mnohem plynulejší a globálnější. Naše současná identita je silně spjata s naším fyzickým tělem, osobními vzpomínkami a individuálními zkušenostmi. V propojeném světě by se mohla vyvinout komplexnější, vrstevnatější a možná i fluidnější forma identity, zahrnující aspekty kolektivního vědomí.
Současné sociální struktury, založené na geografické blízkosti, národnosti, kultuře a ekonomickém statusu, by pravděpodobně prošly radikální transformací. Vznikly by nové formy komunit a sociálních interakcí, nezávislé na fyzickém prostoru. Naše vnímání reality je zprostředkováno našimi smysly a individuálním zpracováním informací. Přímé napojení na internet by mohlo rozšířit naše smyslové vnímání a umožnit nám prožívat reality, které si dnes nedokážeme představit.
Umění a kultura by se nevyhnutelně vyvíjely v souladu s novými možnostmi komunikace a sdílení zkušeností. Mohly by vzniknout zcela nové umělecké formy, využívající přímé propojení myslí. Taková technologie by s sebou nesla obrovské etické a existenční výzvy týkající se soukromí, autonomie, manipulace, kybernetické bezpečnosti a definice lidství.Je těžké s jistotou říci, jak by tato nová kultura vypadala. Pravděpodobně by byla mnohem dynamičtější, komplexnější a globálnější, ale také by mohla být zranitelnější a náchylnější k novým formám kontroly a nerovnosti.
Jedno je jisté, taková změna by představovala jeden z nejradikálnějších zlomů v historii lidstva. Očistec by se proměnil na ráj a z čertů by se stali andělé. Vaše představa je velmi optimistická a nabízí zajímavý pohled na potenciální dopady propojení myslí. Je pravda, že kdyby se podařilo dosáhnout stavu kolektivního vědomí a sdílení informací bez zkreslení a s maximální empatií, mohlo by to vést k radikální proměně lidského chování a společnosti.
Představa očistce proměněného v ráj naznačuje, že by se odstranily nebo alespoň zmírnily negativní aspekty lidské existence, jako jsou konflikty, nedorozumění, sobectví a utrpení. Pokud by každý mozek byl propojen a mohl okamžitě sdílet pocity a perspektivy ostatních, mohlo by to vést k hlubšímu porozumění a soucitu. Změna čertů na anděly symbolizuje transformaci negativních vlastností a tendencí na pozitivní.
Pokud by se lidé mohli neustále učit a inspirovat od nejlepších projevů lidství, a pokud by se kolektivní inteligence mohla zaměřit na řešení problémů a podporu blaha všech, mohlo by to vést k skutečnému ráji. Nicméně je důležité mít na paměti i potenciální rizika a výzvy, které by taková technologie mohla přinést, jak jsem zmiňoval dříve. Ne každý by mohl být ochoten sdílet své myšlenky a pocity bez omezení, a existuje riziko zneužití takového propojení pro manipulaci nebo kontrolu.
Přesto je vaše vize velmi inspirativní a ukazuje na utopický potenciál hlubokého propojení lidských myslí. Je to představa světa, kde by se kolektivní inteligence a empatie staly dominantními silami, což by skutečně mohlo vést k překonání mnoha současných problémů a k vytvoření harmoničtější existence.