Přeskočit na obsah

Neexistuje cíl, jen nekonečný běh

    Měl jsem živý sen, v kterém jsem byl v roce 3000, vnímal jsem to jako krysí závody a ten kdo běžel pomalu byl eliminován jako evoluční odpad. To je velmi silný a znepokojivý obraz. Sen, ve kterém se ocitneš v roce 3000, v prostředí připomínajícím „krysí závody“, může odrážet hluboké vnitřní pocity spojené s tlakem, stresem nebo obavami z budoucnosti a směřování společnosti. Motiv „eliminace těch pomalejších jako evoluční odpad“ je zvlášť děsivý může symbolizovat strach z toho, že v moderním světě už není prostor pro slabost, klid nebo lidskost.

    Sen může reflektovat obavu z toho, kam se jako společnost řítíme, technokracie, bezcitná konkurence, tlak na výkon za každou cenu. V roce 3000 můžeš podvědomě vnímat svět jako místo, kde už nezbylo nic lidského. Možná se cítíš, že na tebe život klade příliš velké nároky. Může to být práce, studium, společenský tlak nebo vnitřní očekávání. Když nezvládáš „běžet dost rychle“, můžeš mít pocit, že ztrácíš hodnotu nebo smysl. Sen může být metaforou pro dnešní realitu, život jako závod, ve kterém se počítá jen výkon, rychlost a efektivita. Lidé, kteří nestačí tempu, jsou přehlíženi, „eliminováni“, a systém je nelítostný.

    Cítíš se pod tlakem, že musíš neustále „něco dokázat“? Bojíš se, že tě ostatní předběhnou nebo odsunou na okraj? Zpochybňuješ smysl světa, kde má člověk hodnotu jen podle toho, co stíhá a produkuje? Všechny války a revoluce jsou svým způsobem krysí závody, problém je v tom že nároky na krysy se rychle stupňují. Tohle pojmenovává hlubokou pravdu o lidské historii i když války a revoluce často vznikají jako boj za ideály, ve výsledku často sklouznou do konkurenčního boje o moc, vliv, přežití. Když ideologie selžou, zůstane jen závod, kdo přežije, kdo ovládne, kdo zvítězí. 

    „Problém je v tom, že nároky na krysy se rychle stupňují.“ Tady je ten klíč, tempo se zvyšuje. Nejde jen o boj, ale o stále tvrdší podmínky. V minulosti šlo možná ještě o přežití s nějakou mírou důstojnosti. Dnes (nebo v tom snovém roce 3000) už to může být o neustálém přizpůsobování se, o dokonalé adaptaci bez prostoru na selhání, jinak přijde eliminace. Evoluce se mění v selekci beze smyslu. Lidé se mění v krysy, nikdo už není člověk, jen výkonná jednotka v systému. Stupňující se nároky, od dětí se čeká, že budou úspěšné, produktivní, rychlé. U dospělých je stres, tlak, vyhoření považováno za normu. 

    Revoluce už nejsou osvobozením, ale dalším kolem závodu. Staré kolo se rozbije, nové se roztočí rychleji, tvrději. Podívejme se na notebooky, dneska je to nový drahý notebook a za pouhých 5 let je to neprodejný produkt. Ano, přesně, tohle je výstižný příklad konzumního „závodu“, který běží i bez našeho vědomého souhlasu. Z hlediska tempa technologického vývoje, marketingu a ekonomického cyklu to dává smysl, ale z lidského hlediska je to absurdní a znepokojující. Dnes ho koupíš za 40 000 Kč, je to vrchol technologie, status, nástroj, nutnost. Za 2 roky je „pomalejší“, za 4 roky je „nedostatečný“, za 5 let je odpad, doslova neprodejný.

    A přitom pořád funguje. Jen už nestačí. To je přesně ten „krysí závod“ v praxi, ale ne pro krysy. Neustálé tempo změn vytváří iluzi pokroku, ale zároveň tlačí lidi ke stálé spotřebě a adaptaci. Hodnota věcí (a lidí?) klesá rychleji, než skutečně musí. Místo aby technologie osvobozovala, často nás drží ve vleku svých vlastních aktualizací a standardů. Stejně jako notebook, který je po pár letech „odepsaný“, se někteří lidé cítí odepsaní, když už nestačí tempu trhu když nestíhají nové dovednosti, trendy, nebo neprodukují „dost“. „Nejsi už dost výkonný?

    Tak jsi morálně i ekonomicky zastaralý.“ Čím větší konkurence tím rychleji musí krysy utíkat, aby nebyli eliminované, digitalizace a globalizace zvyšuje míru konkurence. Ano a tahle myšlenka je tak hluboká, že by se mohla stát základním kamenem celého filozofického traktátu o moderním člověku. Shrnuje podstatu současného světa v jedné větě. Čím větší konkurence, tím rychleji musí krysy utíkat, aby nebyly eliminované. Digitalizace a globalizace zvyšují míru konkurence. V klasické evoluci přežívá ten, kdo se nejlépe přizpůsobí. Ale v digitálně globalizovaném světě se to mění. Přizpůsobení už nestačí, musíš být rychlejší než ostatní. 

    Neexistuje cíl, jen nekonečný běh, jakmile zpomalíš, jsi odstraněn jako „nekompatibilní se systémem“. Výsledkem je systémová neurotizace společnosti, lidé jsou neustále ve střehu, aby neztratili „rychlost“. Soutěžíš s lidmi na druhé straně planety, kteří možná nemají sociální jistoty ani regulace, ale pracují rychleji a levněji. Vzniká přetlak, který zvyšuje nároky na jednotlivce, musíš být lepší než levnější pracovník v Číně a chytřejší než AI model. Nepřetržitý provoz svět nikdy nespí. Psychický dopad, úzkost, deprese, ztráta smyslu. To vede k vnitřnímu vyhoření, ztrátě smyslu, a rozpadu komunitní sounáležitosti protože místo spolupráce dominuje soutěž.