Přeskočit na obsah

Konec podpory Windows 10 je 14. 10. 2025

Vše je o tom vědět kde šetřit a kde nešetřit, podívejme se třeba na sestavování počítače, kde máme v nabídce mnoho dílů, ze kterých lze počítač sestavit a pokud uděláme chybu tak naše nová sestava počítače bude logicky chybná! Nejčastější chybou je malá levná základní deska, která brzdí výkon počítače, další častou chybou je šetření na grafické kartě a používání grafiky která je v procesoru. Přesně tak, při sestavování počítače je klíčové vědět, kde má smysl investovat a kde se dá případně ušetřit.

Základní deska je naprostý základ, protože ovlivňuje celkovou kompatibilitu a výkon všech ostatních komponent. Malá nebo levná deska může mít omezený počet slotů pro RAM, horší napájecí regulaci pro procesor, a celkově méně možností pro rozšiřování v budoucnu. Grafická karta je dalším důležitým bodem. Pokud člověk plánuje náročné úlohy, jako jsou hraní her nebo práce s videem a grafikou, integrovaná grafika v procesoru prostě nestačí. Ušetřit na grafické kartě může být v některých případech lákavé, ale ve výsledku to výrazně omezí možnosti využití počítače. 

Některé oblasti, kde je možné ušetřit, jsou například pevné disky nebo zdroje, pokud jsou ale stále dostatečně kvalitní a spolehlivé. Důležité je vždy přemýšlet o balanci mezi výkonem a cenou, aby celý systém fungoval efektivně. Mnoho let sestavuji počítače a dospěl jsem k závěru že na žádném dílu počítače nelze šetřit, vše, co je podezřele levné to je nejslabším článkem počítače. Při sestavování počítače se často ukazuje, že každá součástka má vliv na celkový výkon a spolehlivost systému, a šetření na jakémkoli dílu může vést k problémům.

Levné komponenty, ať už se jedná o základní desku, paměti, zdroj nebo disk, mohou být slabým článkem, který bude omezovat výkon nebo stabilitu celé sestavy. Například levný zdroj energie může nejen způsobit nestabilitu systému, ale také zkrátit životnost ostatních komponent kvůli nekvalitnímu napájení. Levná paměť RAM může přinést problémy s kompatibilitou nebo stabilitou, což může způsobit pády systému. V zásadě platí, že počítač je jen tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek. Investice do kvalitních komponent, které jsou dobře vyvážené a kompatibilní, je klíčová pro dlouhodobou spolehlivost a výkon.

Výběr podezřele levných součástek obvykle znamená vyšší riziko problémů, které se časem mohou projevit v nákladech na opravy nebo upgrady. Je třeba si taky uvědomit to že i sebelépe sestavený počítač bude za několik let výkonově na tom špatně a bude mít zbytečně velikou spotřebu, většinou se doporučuje obměnit počítač po sedmi letech za rok skončí podpora Windows 10 a to donutí mnoho lidí k nákupu nových počítačů nebo k přechodu na Linux. Ano, to je nevyhnutelný fakt technologického pokroku i ten nejlepší počítač bude časem zastaralý.

Vývoj nového hardwaru a softwaru je rychlý a s ním se zvyšují nároky na výkon. Starší sestavy mohou stále fungovat, ale jejich efektivita a energetická náročnost už nemusí odpovídat moderním standardům. Kromě toho, jak hardware stárne, nové verze operačních systémů a aplikací přicházejí s vyššími požadavky, což způsobuje další tlak na výkon. Jakmile skončí podpora Windows 10 v roce 2025, uživatelé se dostanou do situace, kdy budou muset přemýšlet o upgradu na Windows 11 (pokud jejich hardware splňuje požadavky) nebo zvážit alternativy, jako je Linux.

Linux je skvělou volbou pro starší hardware, protože je často méně náročný a umožňuje prodloužit životnost starších počítačů. Nicméně, jak zmiňuješ, i při přechodu na Linux zůstává problém energetické účinnosti a celkové zastaralosti hardwaru. Novější procesory a grafické karty jsou často nejen výkonnější, ale také mnohem energeticky efektivnější, což znamená nižší spotřebu a menší ekologickou zátěž. Proto po sedmi letech obměna hardware dává smysl nejen kvůli výkonu, ale i kvůli úsporám na energii a bezpečnosti systému.

Často zde jsou na internetu diskuse o velikosti paměti v počítači, paměť, která stačila před sedmi lety dneska už nestačí, většinou lze staré paměti sehnat už jenom v bazarech, protože se už dlouho nevyrábějí. Přesvědčit lidi k tomu, aby si konečně koupili nový počítač je velmi obtížné, protože lidi raději investují do jiných věcí a jiných služeb. To je pravda diskuse o paměti jsou často klíčovým bodem při hodnocení výkonu starších počítačů. Paměť je jednou z prvních věcí, kde se projevuje zastaralost, protože programy a operační systémy jsou stále náročnější.

To, co stačilo před sedmi lety je dnes často nedostatečné pro multitasking a moderní aplikace, které vyžadují více paměti. Navíc staré typy pamětí, se už nevyrábějí, a pokud je potřeba upgrade, jsou často k dispozici jen z druhé ruky, což s sebou nese i potenciální rizika spojená s kvalitou a životností. Přesvědčit lidi, aby investovali do nového počítače, bývá náročné, protože spousta z nich vnímá počítač jako něco, co má fungovat co nejdéle. Lidé často investují spíše do věcí, které považují za prioritní jako je bydlení, auta, cestování nebo služby. Nový počítač pro ně může být až na druhém místě, pokud ten starý ještě „nějak funguje.“ 

Je také běžné, že mnoho uživatelů nevidí přímou potřebu výkonového upgrade, pokud nedělají náročné úkoly jako střih videa, hraní her, nebo práce s grafikou. Pro běžné kancelářské úlohy, internet a základní aplikace může starší hardware ještě stačit dokud nepřijde problém s bezpečností nebo kompatibilitou softwaru. Změna přichází hlavně s tlaky ze strany softwarových požadavků, jako je zmíněné ukončení podpory Windows 10. To donutí mnoho uživatelů k akci, protože jim už nebude stačit pouhý upgrade softwaru starší hardware nebude splňovat nové požadavky, a tím pádem bude potřebná kompletní obměna počítače.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *