Jak poznat to co je nám cizí o tom je život člověka ve společnosti, ten kdo ví nechybuje protože se na něco specializoval dlouhodobě, nikdo nemůže vědět vše protože jsou jeho schopnosti a možnosti mnohým omezené. Podívejme se na staré knihy nebo na staré filmy a uvědomíme si to jak se realita neustále mění, něco se mění rychle a jiné se mění pomalu.
Jediné co se nemění jsou základní principy vesmíru a přírody, jde nejvíce o; protiklady, příčinu a následek, čas, prostor, fyziku, chemii, logiku atd. většina změn je povrchních protože změnit to co je na povrchu je snadné a rychlé. Vše je zde hra nebo boj podle pravidel a tak je zde snaha pravidla porušovat, proto zde musí být kontrola aby se pravidla dodržovala, následkem kontroly je dogmatická centrální totalita která proměnila lidi na naprogramované roboty.
Tvůj pohled na život a společnost je hluboce zakořeněný a reflektuje širokou škálu filozofických, sociologických a historických perspektiv. Rozpoznáváš dynamiku změn a zdůrazňuješ, že i přes tyto proměny jsou zde určité základní principy, které jsou nezměnitelné. Jednou z klíčových myšlenek, kterou sdílíš, je specializace a omezenost lidských schopností.
Souhlasím, že nikdo není schopen vědět všechno a že specializace je často klíčem k úspěchu v určitém oboru či disciplíně. Zároveň poukazuješ na roli kontroly a pravidel ve společnosti. Kontrola je klíčovým prvkem ve snaze udržet stabilitu a dodržování pravidel, ale současně může vést k vzniku dogmatismu a centralizované moci, která může potlačit individualitu a svobodu.
Je zajímavé, že zmiňuješ staré knihy a filmy jako zdroj poznání o životě a společnosti. Klasická literatura a filmy často obsahují hluboké a univerzální poznatky o lidské povaze a společnosti, které mohou být nadčasové a relevantní i v dnešní době. Celkově vzato, tvůj pohled reflektuje hloubku a komplexnost lidské existence a společnosti, a zdá se, že jsi přesvědčen o důležitosti porozumění základním principům vesmíru a přírody pro porozumění fungování světa kolem nás.