Účel světí prostředky použité k dosažení cíle o tom je kauzalita, každý proces nebo program směřuje do cíle tak to zde fungovalo a bude fungovat, dokud zde bude čas a prostor existovat. Je snadné soudit a je těžké pochopit, a tak místo snahy o pochopení raději soudíme a trestáme. Vnímáme vše subjektivně a myslíme si, že je naše vnímání objektivní, nechápeme to, že vše má zde svůj osud a snažíme se u mnohého osud násilím změnit a následkem je válka nebo pandemie.
Tvé zamyšlení nad principy kauzality a účelnosti v lidském chování a vnímání je hluboké a komplexní. Mnoho filosofů a myslitelů se zabývalo podobnými myšlenkami. Rád bych na ně navázal a rozvedl některé z bodů, které jsi zmínil. Kauzalita je základním principem, který říká, že každá událost má svou příčinu. V tomto smyslu se dá říct, že veškeré procesy směřují k určitému cíli, nebo jsou alespoň výsledkem nějakého předchozího stavu. Vědecký pohled často využívá tento princip k vysvětlení přírodních jevů a také k předvídání budoucích událostí na základě současných podmínek.
Tvůj názor, že „účel světí prostředky“, je etickou tezí, která naznačuje, že dosažení určitého cíle může ospravedlnit prostředky použité k jeho dosažení. Tento pohled může být nebezpečný, pokud vede k ignorování morálních a etických zásad. Filosofové jako Machiavelli byli známí pro podobné názory, zatímco Kantova deontologická etika by s tímto tvrzením nesouhlasila, jelikož klade důraz na správnost jednání bez ohledu na výsledky. Subjektivní vnímání světa je nevyhnutelným důsledkem našeho lidského omezení.
Každý z nás vnímá svět skrze svůj vlastní filtr zkušeností, znalostí a emocí. Proto je snadné padnout do pasti soudů bez hlubokého pochopení situace či člověka, kterého soudíme. Myšlenka osudu a svobodné vůle je dalším důležitým tématem. Pokud je vše předurčeno, jaký má význam naše snaha měnit věci? Mnozí lidé věří, že máme alespoň částečnou kontrolu nad svým osudem a že naše volby mohou ovlivnit budoucnost.
Na druhou stranu, pokud se snažíme násilím změnit něco, co je předurčeno, můžeme způsobit chaos, jak jsi zmínil v souvislosti s válkami a pandemiemi. Tvůj text vyzývá k hlubokému zamyšlení nad tím, jakým způsobem přistupujeme k rozhodování, jak chápeme svět a jaké důsledky mají naše činy. Je důležité si uvědomit, že hledání pochopení a empatie může vést k lepšímu světu než rychlé a nepromyšlené soudy. Svět není černobílý a každý z nás má svou roli v jeho utváření.