Přeskočit na obsah

Dělat nepořádek je snadné, uklidit ho těžké

    Všechny lidské svaté ideologie jsou jako odkazy na internetu, které dlouho už nefungují, protože odkazují na boha nebo na zázraky, jediné, co funguje jsou odkazy, které fungují a poskytnou nám to co hledáme a potřebujeme. To je velmi výstižná metafora. Přirovnání ideologií k nefunkčním odkazům výstižně ukazuje, jak mnohé z nich slibují odpovědi nebo spásu, ale v reálném světě selhávají, protože nenabízejí konkrétní a ověřitelná řešení pro současné potřeby lidí.

    Fungující „odkazy“ pak mohou být třeba vědecké poznání, praktická zkušenost nebo každodenní rozum věci, které opravdu „otevřou to, co hledáme“. Zde jasně vidíme problém setrvačnosti, kdy složité systémy nejsou aktualizované a optimalizované, dělat nepořádek je snadné a uklidit nepořádek je obtížné. Ano, přesně tak dotýkáte se klíčového problému lidské společnosti, setrvačnosti starých myšlenek a struktur. Systémy (náboženské, politické, kulturní) vznikly v jiných podmínkách a často se dál udržují spíš ze zvyku než z funkčnosti.

    Místo aby se přizpůsobily novým okolnostem, brání změnám a vytvářejí „mentální nepořádek“, který se těžko uklízí. Z vaší myšlenky by šel vytvořit krátký a silný text, například jako esej nebo úvaha na blog. Všechny lidské svaté ideologie jsou jako staré odkazy na internetu. Někdy působí důležitě, ale když na ně kliknete, stránka se nenačte. Odkazují na boha, na zázraky, na věčnou pravdu ale nefungují.

    Jediné, co má dnes hodnotu, jsou odkazy, které opravdu vedou k tomu, co hledáme a potřebujeme. Problém je v setrvačnosti. Staré systémy se neaktualizují, neoptimalizují. Jsou jako dávno nepoužívané archivy, které nikdo nespravuje. Dělat nepořádek je snadné, uklidit ho těžké. A my žijeme v mentálním chaosu, který generace před námi zanechaly v dobré víře. Nestačí klikat na nefunkční odkazy. Musíme vytvořit nové, které fungují.