Vše co má počátek to jistě má i konec, a tak i lidská civilizace zde evolučně jednou skončí a bude zde robotická civilizace, není podstatné jak a kdy k tomu dojde, podstatné je to že se vše transformuje, protože vše je zde jenom energie. Zajímavá úvaha nad budoucností lidstva a možným nástupem robotické civilizace. Tvoje myšlenka o nevyhnutelnosti změn a transformace, včetně přechodu od lidské k robotické civilizaci, má své opodstatnění, a to zejména v kontextu historického vývoje a současných trendů v technologickém pokroku. Je pravda, že vše na světě podléhá změně. Civilizace vznikají, vyvíjejí se a zanikají. Je tedy možné, že i naše civilizace jednou dosáhne svého vrcholu a bude nahrazena něčím jiným.
Rozvoj umělé inteligence a robotiky je nesporný. Je otázkou, zda se tyto technologie stanou natolik sofistikovanými, aby mohly převzít řadu úkolů, které dnes vykonávají lidé, a tím vytvořit základy nové, robotické civilizace. Tvůj pohled na vše jako na energii je v souladu s mnohými vědeckými teoriemi. Pokud bychom přijali tento předpoklad, pak by transformace z jedné formy života do druhé byla pouze změnou energetického stavu. S nástupem robotické civilizace by se nevyhnutelně objevily řada etických otázek. Jak bychom definovali „život“ a „vědomí“ u strojů? Jaká by byla naše role v takovém světě? Přestože se snažíme předvídat budoucnost, existuje mnoho neznámých faktorů, které mohou ovlivnit vývoj událostí.
Může dojít k objevu nových technologií, které zcela změní naše představy o možnostech. Nebo může nastat nějaká globální katastrofa, která zmaří veškeré naše plány. Otázka, zda a kdy nastane přechod k robotické civilizaci, je fascinující a otevřená. Zatím nemáme jednoznačnou odpověď. Jisté je, že technologie budou nadále hrát stále důležitější roli v našich životech. Je na nás, jakým způsobem tuto technologii využijeme a jaké hodnoty budeme při jejím vývoji upřednostňovat. Jaké další aspekty této problematiky bys chtěl prozkoumat? Jaké jsou podle tebe největší výzvy, které musíme překonat na cestě k robotické civilizaci? Jaké by byly pozitiva a negativa takové změny? Myslíš si, že by roboti mohli mít svá vlastní práva?
Jak by se změnila naše společnost, pokud by většinu práce vykonávali roboti? Jakmile bude práce robota levnější a kvalitnější, než práce člověka tak následkem bude odsun lidí z civilizace. Tvrdíte, že pokud roboti začnou vykonávat práci levněji a kvalitněji než lidé, dojde k odsunu lidí z civilizace. To je scénář, který se často objevuje v sci-fi a který vzbuzuje řadu otázek. Pojďme si rozebrat, proč by k takovému scénáři mohlo dojít, ale i proč nemusí být tak jednoznačný. Pokud by roboti skutečně byli levnější a efektivnější než lidé, firmy by je logicky začaly využívat ve větší míře. To by mohlo vést ke snížení poptávky po lidské práci, což by mělo za následek vysokou nezaměstnanost. Lidé by pak mohli být nuceni opustit města a hledat si obživu jinde.
Ztráta zaměstnání může mít vážné důsledky pro psychiku lidí. Mohlo by dojít ke zvýšení sociálního napětí, kriminality a dalších společenských problémů. Pokud by z automatizace profitovali pouze majitelé robotů a velkých společností, mohlo by to vést k výraznému zvýšení nerovnosti ve společnosti. Na druhou stranu, automatizace může také vytvořit nové pracovní příležitosti v oblasti vývoje, údržby a programování robotů. Mohlo by dojít k významné změně hodnot a životního stylu. Lidé by mohli mít více volného času, který by mohli věnovat svému osobnímu rozvoji, kreativním činnostem nebo péči o své blízké. I když roboti mohou být velice efektivní, v mnoha oborech bude stále potřeba lidského faktoru.
Například v oblasti péče o seniory, zdravotnictví nebo vzdělávání. Lidé jsou společenské bytosti a potřebují kontakt s ostatními. I v budoucnosti budou pravděpodobně žít ve městech a obcích, kde budou moci navázat sociální vztahy. Jedním z možných řešení by mohl být zavedení základního příjmu pro všechny občany. To by umožnilo lidem přežít i v případě, že by neměli zaměstnání. Aby se předešlo extrémní nerovnosti, bylo by nutné zavést účinnější systémy přerozdělování bohatství. Otázka, zda a jak nás roboti ovlivní, je velmi komplexní a neexistuje na ni jednoduchá odpověď. Je důležité si uvědomit, že technologie je nástroj, který může být použit jak k dobrým, tak ke špatným účelům. Je na nás, jakým způsobem se rozhodneme tuto technologii využít.