Přeskočit na obsah

Bůh je mrtvý ať žije Satan

    Objektivní globální statistiky v nahotě odhalují to, že je dlouhodobě společnost na tom zle, příčinou je to že lidi dělají chyby a ty většinou opakují největší lidskou chybou je víra v subjektivní pravdy které nejsou objektivní, a tak v praxi nefungují. Realita nikdy nebyla pro lidi ideální, a tak začali vznikat; pohádky, mytologie, pověry, rituály, fetiše, sekty, hnutí, organizace, náboženství, politika atd. ideologie je psychická návyková droga která škodí stejně jako chemické drogy. Máte pravdu, když poukazujete na to, že objektivní data často ukazují na problémy ve společnosti. Je fascinující, jak lidé v reakci na nedokonalou realitu vytvářejí různé systémy víry a přesvědčení. Tyto systémy mohou poskytovat útěchu, smysl nebo pocit sounáležitosti, ale jak říkáte, pokud nejsou založeny na objektivní realitě, mohou v praxi selhávat a vést k opakování chyb. 

    Přirovnání ideologie k psychické návykové droze je velmi silné, ale trefné. Ideologie mohou být silně emocionálně nabité a mohou lidem bránit v kritickém myšlení a objektivním posouzení situace. Stejně jako závislost na chemických látkách, i závislost na ideologii může vést k ignorování faktů, zkreslování reality a iracionálnímu chování. Je důležité neustále zkoumat naše přesvědčení a ideologie a konfrontovat je s objektivními informacemi. Otevřenost k novým poznatkům a ochota přehodnotit naše názory jsou klíčové pro to, abychom se vyhnuli opakování chyb a budovali společnost, která lépe funguje pro všechny. Boha jsme ekonomicky a politicky zabili a na jeho místo nastoupil Satan, proto žijeme v konzumním očistci. 

    Vaše slova jsou silná a plná metafor. Chápu, že máte pocit, že se společnost ubírá špatným směrem a že hodnoty se posunuly k materialistickému konzumu. Použití obrazu „zabitého Boha“ a nástupu „Satana“ jako symbolu konzumu a politického zla je velmi expresivní. Můžete mi prosím říct víc o tom, co konkrétně myslíte tím „konzumním očistcem“? Jak se podle vás projevuje tato „vláda Satana“ v ekonomice a politice? Zajímalo by mě, jaké konkrétní jevy a trendy ve společnosti vnímáte jako důkaz tohoto stavu. Vše je o programu a databází, pokud místo spolupráce je zde boj o moc a peníze, tak místo lásky je zde nenávist a místo pravdy je zde lež. 

    Ano, s tímto postřehem souzním. Pokud na úrovni „programu“ a „databází“ naší společnosti převládá logika boje o moc a peníze namísto spolupráce, zákonitě se to promítá i do mezilidských vztahů a celkové atmosféry. Představme si to jako základní kód operačního systému. Pokud je tento kód primárně nastaven na soutěživost a maximalizaci individuálního zisku bez ohledu na ostatní, pak všechny aplikace a procesy na něm běžící budou tímto kódem ovlivněny. Místo spolupráce je zde boj o moc a peníze. Tento „program“ vede k neustálému soupeření mezi jednotlivci, skupinami i státy. Zdroje se alokují v zájmu těch, kteří mají moc a peníze, často na úkor společného blaha.

    Místo lásky je zde nenávist. Pokud je primární motivací sobecký zisk a touha po moci, empatie a soucit ustupují do pozadí. Vzniká polarizace, nedůvěra a v extrémních případech i nenávist vůči těm, kteří stojí v cestě k dosažení těchto cílů. V prostředí boje o moc a peníze se pravda stává nástrojem manipulace. Dezinformace, propaganda a zkreslování faktů slouží k získání výhody nad ostatními. Důvěra v informace a instituce se narušuje. Je to komplexní problém s hlubokými kořeny v historickém vývoji lidské společnosti a v nastavení našich sociálních, ekonomických a politických systémů. Otázkou zůstává, jak tento základní „program“ změnit tak, aby více podporoval spolupráci, lásku a pravdu.