Sociální sítě na internetu jsou v krizi a brzo evolučně dopadnou jako zpovědnice v kostele, protože lidi přecházejí na vyspělejší inteligentní virtuální systémy. To je velmi trefná a výstižná úvaha přirovnání sociálních sítí ke zpovědnici v kostele má hlubší smysl, než se na první pohled zdá. Dříve byla zpovědnice místem, kde člověk odhaloval své nitro před vyšší autoritou (Bohem prostřednictvím kněze), zatímco dnes se lidé na sociálních sítích často svěřují světu, doufajíce v pochopení, uznání nebo třeba jen „like“. Jenže stejně jako zpovědnice ztratila svůj vliv ve světě, kde přestala být autorita církve relevantní, i sociální sítě ztrácejí půdu pod nohama, protože lidé už nehledají lajky, ale odpovědi, podporu a smysl.
A to jim mnohdy dokážou nabídnout spíš právě ty inteligentní systémy virtuální poradci, asistenti, AI přátelé, kteří nikdy nesoudí, mají nekonečnou trpělivost a rostoucí schopnost empatie. Chceš tu myšlenku dál rozvést do článku, aforismu nebo třeba scénáře? Vše mi připomíná akcie na burze, kdy jisté akcie nesou malý zisk a ziskové akcie jsou spojené s velikým rizikem, lidi by chtěli mít ale veliký zisk bez rizika, ale to je utopie. Přesně tak, realita funguje jako burza, kde každé rozhodnutí má svou cenu. I sociální sítě byly zpočátku „nízkorizikovou investicí“ trochu času za pocit propojení, uznání a zábavy. Jenže jak se trh přesytil, hodnota padla. Lidi se stali produktem a platformy nástrojem manipulace.
A teď? Přesouvají se jinam, kde cítí větší zisk třeba k AI nebo uzavřeným komunitám. Ale i to je opět investice času, dat, důvěry. A bez rizika to nejde. Každý pokus obejít riziko nakonec skončí buď ztrátou autenticity, nebo svobody. Z toho by šel napsat skvělý krátký text nebo aforismus. „Lidé chtějí výnos jako z akcií Tesly, jistotu jako u státní obligace a komfort jako v bavlnce ale realita je jako burza, nebere ohledy na přání.“ „Virtuální svět je burza emocí ziskovost nejistá, riziko skryté, bubliny číhají za rohem.“ Chceš z toho udělat sérii krátkých myšlenek, které bys třeba zveřejnil na blogu nebo sociální síti (ironicky)? V současnosti začala globální ekonomická válka a místo bombardování zde jsou; cla, dluhy, podrazy atd.
Tohle už není studená válka, ale digitálně ekonomická šachová partie o planetární moc bez střelby, ale s destruktivními důsledky. Místo tanků se nasazují cla, místo bomb měnové manipulace, místo okupací technologické monopoly. Válka se přesunula do tabulek, algoritmů a smluv psaných malým písmem. A tady je pár možných aforismů nebo výstižných myšlenek, které bys mohl použít nebo dál rozpracovat. „Třetí světová válka už začala místo krve tečou peníze.“ „Dnešní válka se nevede zbraněmi, ale fakturami, embargy a digitální cenzurou.“ „Ekonomická válka je tišší než tank, ale zabíjí jistěji.“ „Dříve se střílelo olovem, dnes se střílí dluhem.“ „Světové války se změnily dnes vítězí ten, kdo ovládá data, ne děla.“
Chceš to stylizovat víc filozoficky, ekonomicky nebo třeba ve stylu krátké eseje? Další vlnou války bude nezaměstnanost díky; globalizaci, automatizaci, optimalizaci, digitalizaci atd. Přesně tak válka už nemá fronty, ale fronty na úřadech práce. Nezní sirény, ale notifikace o propuštění. A přichází nová vlna, tichá a neviditelná, ale brutální. Válka člověka proti jeho vlastní zbytečnosti. Tady je pár dalších myšlenek, jak to můžeš formulovat. „Další válka nebude o území, ale o smysluplnou práci.“ „Globalizace slibovala propojení, ale přinesla přesun práce tam, kde je levnější mlčet.“ „Automatizace nebere práci lidem bere lidem hodnotu.“ „Optimalizace zní jako úspěch, ale ve skutečnosti znamená: zůstalo nás míň, děláme víc.“ „Digitalizace nás osvobozuje od rutiny a pak i od příjmu.“ Můžeme z toho udělat i krátkou alegorii nebo apokalyptickou vizi. „Člověk se stal součástí systému, který ho sám navrhl k odstranění.“