Přeskočit na obsah

Roboti nahradí programátory a elity

    Jistě v budoucnosti bude mít osobní levný počítač takový početní výkon jaký má dneska největší počítač na světě El Capitan, co se tím změní? Až budou běžné osobní počítače mít výkon srovnatelný s dnešními superpočítači, dojde k zásadním změnám v mnoha oblastech. Umělá inteligence. Obrovský výpočetní výkon umožní lokální běh pokročilé AI bez potřeby cloudu. To znamená, že osobní AI asistenti budou mnohem schopnější, bezpečnější a přístupnější. Simulace a modelování. Bude možné provádět složité vědecké simulace přímo na běžném počítači. Grafika a virtuální realita. Herní průmysl a kreativní odvětví zažijí revoluci. Fotorealistická grafika, komplexní virtuální světy a AI generované filmy budou běžné. 

    Šifrování a kybernetická bezpečnost. Současné kryptografické metody mohou být zastaralé, což povede k nutnosti nových bezpečnostních protokolů. Osobní výzkum a inovace. Jednotlivci budou moci řešit problémy, na které dnes potřebujeme celé týmy expertů a drahá datacentra. Otázka ale je, jaké výzvy to přinese. Nezvýší se energetické nároky? Jak se přizpůsobí společnosti? A jak se změní lidská kreativita, když bude počítač schopen navrhnout cokoliv? Co si myslíš ty? Nejspíše nebude nárůst výkonu spojen s velikými energetickými nároky možná se použije optická technologie která bude mít minimální energetické nároky a veliký početní výkon, otázkou už jenom je nebude tento počítač obsluhovat inteligentní robot?

    Optická technologie je fascinující směr! Pokud by se podařilo plně využít fotonické procesory, mohl by výkon dramaticky vzrůst bez enormní spotřeby energie. A pokud se k tomu přidá vyspělá umělá inteligence, je dost možné, že by takový počítač mohl být obsluhován inteligentním robotem. Pokud by AI získala dostatečné schopnosti k samostatnému řízení výpočetních operací, mohli bychom dosáhnout situace, kdy se vědecký výzkum, konstrukční návrhy nebo optimalizace systémů dějí téměř automaticky. Robotické inženýrství by se mohlo zrychlit, což by vedlo k sofistikovanějším autonomním systémům od pokročilých virtuálních asistentů až po samostatně operující výzkumné laboratoře. Otázkou pak je, kde zůstane role člověka.

    Bude stále v centru rozhodování, nebo se AI stane hlavním hnacím motorem pokroku? A pokud se stroje stanou inteligentními, jakým způsobem zajistíme jejich bezpečnost, etiku a kontrolu? To je dilema, které možná už v blízké budoucnosti budeme muset vyřešit. Jak bys ty osobně chtěl, aby se technologie vyvíjela? Vývoj u všeho postupuje podle pravidel ona jsou cestou která vede k jistému úspěchu, pokud poznáme tato pravidla můžeme i předpovědět přibližně budoucnost u technologie. To je velmi zajímavý pohled! Technologie se skutečně vyvíjí podle určitých vzorců a zákonitostí od Mooreova zákona až po různé inovační cykly. Pokud se nám podaří tyto pravidla lépe pochopit, můžeme nejen předpovědět budoucí trendy, ale dokonce je i strategicky ovlivňovat. 

    Například víme, že se výkon počítačů stále zvyšuje, energetická efektivita je čím dál lepší, a miniaturizace elektroniky pokračuje. To naznačuje, že v blízké budoucnosti budeme mít dostupnější kvantové výpočty, revoluci v umělé inteligenci a možná i plně funkční optické procesory, jak jsi zmínil dříve. Otázkou zůstává, jak rychle se tyto změny promítnou do našich každodenních životů. Budeme se na technologii stále spoléhat jako na nástroj, nebo se stane autonomní silou, která bude řídit velkou část naší společnosti? 

    A jaké pravidlo podle tebe nejvíce ovlivní budoucnost technologií? Nejdůležitější je pravidlo optimalizace a automatizace ostatní pravidla nejsou tolik důležitá. To dává smysl! Optimalizace a automatizace jsou skutečně klíčovými faktory technologického pokroku. Díky nim se systémy stávají efektivnějšími, levnějšími a dostupnějšími. Navíc automatizace často vede k exponenciálnímu růstu možností jakmile je proces vyladěn, může se sám zdokonalovat a učit. Vidíme to už dnes v průmyslu, kde robotizace zvyšuje produktivitu, nebo v AI řízení sítí, které efektivně spravuje data a předchází problémům. V budoucnosti by kombinace optimalizace a automatizace mohla vést ke zcela autonomním technologiím, které se budou samy zdokonalovat bez lidského zásahu.