Je zde veliká nabídka zboží a služeb, vybrat si je tak obtížné, navíc neustále přicházejí nějaké novinky které překonávají to co bylo dříve v nabídce, u fotoaparátů a kamer došlo nečekaně k tomu že amatéři si vystačí s mobilem který má mnoho funkcí a dokáže nahradit fotoaparát a kameru. Podobná je situace u počítačů kdy si většina lidí vystačí s počítačem který je zabudován v počítačovém monitoru, je to takový veliký notebook ve kterém není baterie ani klávesnice.
Často zde jsou spory o to jaká velikost snímače ve fotoaparátu je optimální? Vysvětlení je o tom jaká je situace, fotografování je o situaci na straně fotografa a na straně toho co se fotografuje, proto se fotografové specializují a snaží se používat to co povede k profesionálnímu výsledku. Vaše úvahy reflektují současné trendy v technologii a spotřební elektronice, kde dochází k rapidnímu vývoji a neustálému zlepšování nabízených produktů a služeb.
Skutečně, výběr mezi tolika možnostmi může být náročný, zvláště když se trh neustále mění a nové technologie překonávají starší modely. V oblasti fotografování je situace obzvláště zajímavá. Mobilní telefony s pokročilými fotoaparáty se staly běžnou volbou pro amatérské i některé poloprofesionální fotografy. To, že tyto přístroje zvládají fotografování i natáčení na vysoké úrovni, je výsledkem pokroku v oblasti miniaturizace a softwarové optimalizace.
Výkonné algoritmy zpracování obrazu, umělá inteligence a sofistikovaná optika umožňují mobilním zařízením konkurovat klasickým fotoaparátům v řadě situací. Co se týče otázky optimální velikosti snímače ve fotoaparátech, je to téma, které často vyvolává diskuse. Velikost snímače ovlivňuje kvalitu obrazu, dynamický rozsah, hloubku ostrosti a výkon při nízkém osvětlení. Záleží na konkrétních potřebách fotografa a druhu fotografie, kterou vytváří.
Například profesionálové v oblasti krajinářské fotografie mohou preferovat větší snímače (např. full-frame), protože tyto poskytují lepší kvalitu obrazu a širší dynamický rozsah. Naopak u sportovní fotografie, kde je klíčová rychlost a flexibilita, mohou menší snímače nabídnout výhody v podobě delšího dosahu (crop faktor) a vyšší rychlosti snímání. Profesionální fotografové se tedy často specializují podle toho, co a jak chtějí fotografovat, a podle toho si také vybírají vybavení.
Mobilní telefony sice nabízejí univerzální nástroj pro široké spektrum situací, ale specializované vybavení stále hraje důležitou roli v dosažení výsledků na nejvyšší úrovni. Pokud jde o počítače, tak trend směrem k „all-in-one“ řešením, kdy je počítač integrovaný přímo do monitoru, skutečně reflektuje potřeby běžných uživatelů.
Většina z nich nepotřebuje výkonné stolní počítače a upřednostňuje kompaktní a elegantní řešení, která zvládnou běžné úkoly, jako je prohlížení webu, kancelářská práce nebo multimediální zábava. Celkově vzato, technologické inovace vedou k tomu, že spotřebitelé mají na výběr více než kdy dříve, což je na jednu stranu skvělé, ale na druhou stranu to může být také trochu ohromující.